Втома в дитини: причини та профілактика

Втома в дитини: причини та профілактика

Серед сучасних дітей простежується тенденція до ліні. І дійсно, деякі малюки не відрізняються високою активністю або ж демонструють її зниження в шкільний період, після перенесеної хвороби та з інших причин.А від дітей часто чекають, що вони завжди будуть на піку активності та в піднесеному настрої.

Однак, на жаль, в даний час наростає така проблема, як хронічна втома. Дуже важливо вміти правильно диференціювати ці два стани, адже одне з них – проста лінь, а інше – захворювання, що вимагає допомоги та уваги з боку батьків.

Якщо ви помічаєте, що ваша дитина постійно відчуває себе втомленою, необхідно звернути на це увагу та з’ясувати причини. Зробіть це відразу ж, як помітите симптоми втоми. Не думайте, що низька фізична активність дитини дасть вам більше часу на відпочинок, адже це може свідчити про початок хвороби або неправильний розпорядок дня. У випадку, коли втому, крім дітей, відчувають також і батьки, потрібно шукати причину всередині сім’ї, в організації її дня, раціоні харчування тощо.

 

Причини втоми в дітей

 

Втома є наслідком браку енергії. Дитина може відчувати її після довгих занять, активної прогулянки або гуртка з плавання, це буде показником норми. Однак є й інша, патологічна втома, в основі якої лежить безліч чинників. Ось основні з них:

 1. Харчування. Млявість дитини може бути обумовлена нестачею вітамінів і мікроелементів, що в кінцевому підсумку може стати причиною формування анемії. Такі дітлахи виглядають втомленими, блідими і млявими.

У них немає ні сил, ні бажання активно гратися і займатися. А, наприклад, нестача вітамінів групи В призводить не тільки до млявості, а й підвищеної дратівливості дитини. Другий момент – зайве вживання солодощів і цукру, що на короткий період часу дає прилив енергії, який потім змінюється апатією.

 1. Сон. Повноцінний відпочинок має величезне значення для здоров’я і самопочуття дитини. Причому більшість дітей протестують і проти денного сну, і проти своєчасного відходу до сну ввечері. Однак завдання батьків – м’яко, але наполегливо контролювати цей процес. Якщо за ніч дитина не встигає спати 10 годин, значить, необхідно вводити відпочинок після обіду.
 2. Низький рівень цукру в крові. Він проявляється не тільки млявістю, дратівливістю, але також підвищеною спрагою і зниженням ваги. Такі дітки стають енергійнішими відразу після їжі; можна побачити цю залежність: отримав цукор – отримав енергію. Вона є у всіх, але у діток з гіпоглікемією (нестачею цукру) вона яскраво виражена.
 3. Хронічні інфекції. Будь-яка з них, особливо, якщо відсутнє повноцінне і своєчасне лікування, може стати причиною підвищеної стомлюваності дитини.
 4. Стрес. На жаль, сучасну дитину стреси можуть супроводжувати усюди. Це і підвищене навантаження в школі, і сварки батьків, і страшні мультфільми по телевізору. Іноді навіть прості з точки зору дорослих ситуації можуть викликати серйозні наслідки, тік або синдром хронічної втоми.

Звертаючи увагу на фактори, розглянуті вище, ви можете розпізнати справжні причини втоми дитини та зрозуміти, як з нею впоратися. В результаті ваша дитина стане активною й повною сил.

Рекомендацій для зниження стомлюваності дитини:

 

 • дотримуйтеся певного, відповідного для дитини, режиму дня;
 • гуляйте щодня на свіжому повітрі якомога довше;
 • приміщення, де знаходиться дитина, повинно постійно провітрюватися;
 • протягом дня необхідно чергувати рухливі та інтелектуальні ігри та перемикатися на інші види діяльності;
 • дитина обов’язково повинна відпочивати. Денний сон краще зберегти якомога довше. Однак, якщо дитина не може спати вдень, замініть сон відпочинком в ліжку або читанням книги;
 • скоротіть перегляд телевізора, ігри на комп’ютері, адже вони призводять до підвищення стомлюваності дитини;
 • дитина не повинна бути в напрузі або сидіти на одному місці більше 30-40 хвилин. Плануйте, виходячи з цього, відвідування громадських місць;
 • не слід навантажувати дитину, надмірно займаючись раннім розвитком.

 

Розробила: психолог I категорії Литвишко Г. Ю.

 

Список використаної літератури:

Белик, Э.В. Валеология: Справочник школьника [Текст] / Э.В. Белик – Донецк: БАО, 2004. – 512 с.

Жорж, Жизель. Детский стресс и его причины [Текст] / Ж. Жорж; пер. с фр.  Ю. С. Евтушенкова. – Москва: РИПОЛ КЛАССИК, 2003. – 192 с. – (Психологический бестселер).

Карапузова, Н.Д. Основи педагогічної ергономіки [Текст] / Н.Д. Карапузова, Є. А. Починок, В. М. Помогайбо. – Київ: Академвдав, 2012. – С. 84.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.