Як привчити дитину до читання, зацікавити книжкою?

Як привчити дитину до читання,  зацікавити книжкою?

Поради психолога.

Книги – невід’ємна частина гармонійного інтелектуального розвитку дитини. Вони розвивають творче мислення, фантазію, уяву посилюють малюка, а також читання книг призводить до виникнення інтуїтивної грамотності. Якщо десять років тому всі діти виховувалися на читанні книг, то сьогодні, в епоху електронних ігор, телебачення і комп’ютерів, діти читають все менше, не проявляючи любов і полювання до читання. Як зробити так, щоб дитина зацікавився світом, описаним в книгах?

Усі батьки мріють, щоб його підліток забув про комп’ютер і віддавав перевагу книжкам. Але як цього досягти? Думаєш, про це повинні подбати вчителі? Навряд чи це завдання здійсненне, враховуючи кількість учнів та уроків літератури.

А ще – недосконалу навчальну програму. А недосконала вона тому, що не ставить за мету для вчителя викликати інтерес у підлітка до читання. Майже всі твори складні, незрозумілі, а тому й не цікаві дітям.

Щоб навчити підлітка читати, підбери цікаву книжку

Для початку визнач, що твою дитину цікавить найбільше. Наприклад, хлопець дуже цікавиться комп’ютерами. Підбери фантастику про комп’ютерні світи. І ніби ненароком поклади на чільне місце. Найімовірніше, книжка не залишиться непоміченою.

Твоя дочка мріє про романтичні пригоди? Тоді підійде І. Бунін. І хай тобі не здається, що зарано читати у 12 років про кохання. Саме вчасно!

Подобається підлітку історія – вибери хороший історичний роман, і бажано відповідно до шкільної програми.

І не варто вибирати дуже складні твори, інакше від нерозуміння дитина розчарується в читанні. Що, власне, й відбувається у школі. Нехай для початку це буде щось модне. А до Достоєвського прийдете пізніше.

Запропонуй дитині подивитися фільм, знятий за книгою, піти на виставу, поставлену за п’єсою. Потім можна запропонувати порівняти з книжкою. Мовляв, а у книжці все було зовсім не так. Це спрацює, якщо фільм або вистава зачепили.

Дай відповідь підлітку на запитання “Навіщо треба читати книги?”

Розкажи, що дає книжка підліткам. По-перше, читання книжок – це словниковий запас. А словниковий запас допоможе перемагати в суперечках.

Книжка навчить красиво говорити й одягати свої думки в яскраві доводи.

Це може спрацювати, адже підлітки – великі сперечальники.

А ще книжки – це прекрасна мовна практика. Якщо є проблеми з грамотністю, то читання книжок допоможе.

А, як відомо, грамотна мова й уміння писати вигідно відрізняють будь-яку людину.

Ну, і чудовим стимулом для підлітка почати читати книжки може стати новенька електронна книга. Так, дорого! Але ти ж хочеш, щоб підліток читав книжки?!

Звичайно ж, проблема дитячого читання існує не лише в нашій країні. Французькі психологи, шукаючи відповіді на питання, що робити, якщо школярі не хочуть читати, запропонували оригінальну модель-хартію. Ось деякі її пункти:

“За кожним школярем безумовно зберігається:

право взагалі не читати;

право читати, стрибаючи зі сторінки на сторінку;

право відкласти недочитану книжку;

право читати все без обмежень; право читати де завгодно;

право читати вголос;

право закрити нам рота з усіма нашими повчаннями”.

Якщо батьки серйозно стурбовані недостатньо зацікавленим відношенням дитини до читання, їм можуть згодитися поради американського психолога В. Уільямса. Ось деякі з них:

— Насолоджуйтесь читанням самі і виробіть у дітей відношення до читання як до задоволення.

— Нехай діти бачать, як ви самі читаєте із задоволенням: цитуйте, смійтеся, заучуйте уривки, діліться прочитаним і тому подібне

— Показуйте, що ви цінуєте читання: купуйте книги, даруйте їх самі і отримуйте як подарунки.

— Нехай діти самі вибирають собі книги і журнали (у бібліотеці, книжковому магазині і тому подібне).

— На видному місці повісьте список, де буде відбитий прогрес дитини в читанні (скільки книг прочитано, і за який термін).

— Виділіть удома спеціальне місце для читання (затишний куточок з полицями і тому подібне).

— У будинку має бути дитяча бібліотека.

— Збирайте книги на теми, які надихнуть дітей ще щось прочитати про це (наприклад, книги про динозаврів або космічні подорожі).

— Запропонуйте дітям до або після перегляду фільму прочитати книгу, за якою поставлений фільм.

— По черзі читайте один одному оповідання або смішні історії. Розважайте себе самі замість того, щоб дивитися телевізор.

— Заохочуйте дружбу дитини з дітьми, які люблять читати.

— Розгадуйте з дітьми кросворди і даруєте їх ім.

— Заохочуйте читання дітей вголос, коли це тільки можливо, щоб розвинути їх навичку і впевненість в собі.

— Частіше запитуйте об думку дітей про книги, які вони читають.

— Заохочуйте читання будь-яких матеріалів періодичного друку : навіть гороскопів, коміксів, оглядів телесеріалів — нехай діти читають усе що завгодно!

— Дітям краще читати короткі оповідання, а не великі твори : тоді у них з’являється відчуття закінченості і задоволення.

— Нехай діти кожен вечір читають в ліжку перед тим, як заснути.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.