5 способів сказати дитині «НІ». Як правильно відмовити дитині?

5 способів сказати дитині «НІ». Як правильно відмовити дитині?

Деякі вважають, що дитині не варто нічого забороняти, скажімо, чіпати гарячу праску: обпечеться раз, сам все зрозуміє. А що робити з вікнами на п’ятому поверсі? Чекати, поки і тут дитина експериментально переконається в тому, що звішуватися через підвіконня не варто? Як бути з рухом на дорогах? А з електроприладами? .. Словом, заборони неодмінно повинні існувати. А потім батьки кричать, коли дитина (з чого б це?) переходить всі межі і перетворює на кошмар життя оточуючих, та й свою власну. Чому ж дитина, особливо маленька, настільки бурхливо реагує на відмову? Кричить, плаче, тупотить ногами …
Тому що прийняття відмови вимагає сили волі, самоконтролю. За це відповідають префронтальні зони мозку – ті, що знаходяться на рівні наших очей і лоба. У тварин ця ділянка розвинений набагато менше і потрібна для того, щоб ходити, бігати, бити, кричати і гарчати. З аналогічним багажем народжується і немовля. Щоб стати таким же витриманим, як тато, і терплячим, як мама, слід тренувати цю зону, розвивати ї. І тому не варто засуджувати дитячу нестриманість!

Всі ми знаємо (бачили самі або нам розповідали), що існують такі діти, які цілком спокійно реагують на заборони. Думаєте, це вроджена якість або ж особливе виховне майстерність батьків? Ні! Все набагато простіше! Головне, правильно вибрати форму відмови.

  1. Сувора форма відмови: «Ні, і все тут!»«Тату, купи морозиво!» – «Ні!» – «Чому?» – «Тому».

Реакція дитини, при такій відмові: або зовсім відсутня (дитина продовжує клянчити ласощі), або дитина замовкає, придумуючи собі власне пояснення заборони, але для дорослого воно вкрай несхвальне.

Використовувати таку форму можна: коли під загрозою життя чи здоров’я дитини і немає часу на пояснення: «Я побіжу за м’ячем, поки на нього вантажівка не наїхав!» – «Ні!»

Відмовитися від такого способу: коли маленьку дитину можна чимось відволікти, а страшій дитині запропонувати альтернативу або пояснити причини.

  1. Оманлива: «Ні, давай іншим разом!»«Тату, купи морозиво!» – «Ні, давай ввечері або завтра, а краще … коли потеплішає! »

Реакція дитини, при такій відмові: сумнівна. Тато не стане дратуватися і лаятися, але морозиво-то буде те ж саме, тільки невідомо коли. Якщо взагалі буде. Ви б погодилися на такі умови? Навряд чи. Щоб компенсувати, цю відмову в очах дитини доведеться пообіцяти 10 порцій плюс парк атракціонів та іграшку.

Використовувати таку форму можна: коли дійсно є сенс відкласти. «Я хочу морозиво!» – «Ні, купимо в наступному магазині, так як на цей товар закінчився термін придатності». І виконати обіцянку.

Відмовитися від такого способу: якщо потім не тримайте слова. Дитина перестане вам вірити.

  1. Занудна форма відмови: «Ні, тому що я зараз …»«Тату, купи морозиво!» – «Синку, ти ж знаєш, що в тебе слабке горло, до того ж я взяв мало грошей … І взагалі, на носі обід, і сорочку забрудниш, і руки будуть липкі, і бабуся заборонила, і скоро товщі мене будеш … »

Реакція дитини, при такій відмові: Залежить від майстерності дорослого; тобто як це буде пояснено дитині.

Використовувати таку форму можна: коли пояснення відмови тільки одне, і воно зрозумілу і важливу для малюка. «Тату, купи морозиво!» – «Ні. Ти можеш зновузахворіти, і нам знову доведеться відкласти похід в парк атракціонів! ..

Відмовитися від такого способу: якщо не можете сформулювати таку причину, яка відкриє для дитини більш привабливі перспективи.

  1. Форма ультиматиму: «Ні, поки ти не …»«Тату, купи морозиво!» – «Ні, дружок. Поки ти не підтягнеш на цьому турніку 20 разів і не натиснеш 100 разів, про морозиво і не мрій! »

Реакція дитини, при такій відмові: надія отримати до морозива ще й схвалення батька.

Використовувати таку форму можна: коли зусилля, які потрібні від дитини, співставні з нагородою. «Можна я сьогодні ляжу спати пізніше?» – «Ні, якщо не протреш пил у себе на полицях!»

Відмовитися від такого способу: якщо ваш стиль виховання дитини  нагадує казку « Попелюшка».

  1. Оптимістична: «Ні, але можна …»«Тату, купи морозиво!» – «Ні. Але ми можемо приготувати його вдома самі. Або купити тобі полуницю з вершками ».

Реакція дитини, при такій відмові: більш приваблива заміна.

Використовувати таку форму можна: завжди (якщо це практично можливо). Але бувають дітки, які в силу незрілості префронтальних зон мозку не в силах спокійно сприйняти вашу відмову, які б переваги ви їм не обіцяли. Їм потрібно допомогти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.