Чи потрібно платити дітям за відмінні оцінки?

       Полтавська обласна бібліотека

       для дітей ім. Панаса Мирного

Чи потрібно платити дітям за відмінні оцінки?  

 Безымянный

За словами експертів, практика давати дітям гроші за гарні оцінки – практика корисна. Мовляв, це допоможе дитині не тільки «познайомитися» з грошима, а й навчитися раціонально розпоряджатися грошовими коштами і навіть вести свою бухгалтерію. Наприклад, хочеш новий мобільний телефон – вчися добре і складай чесно «зароблені» за відмінне навчання гроші на «мрію».

Хоча існують побоювання. Раптом дитина, отримуючи гроші за самі повсякденні речі, перестане що-небудь робити безкоштовно. Погодься, платити дитині за те, що вона слухається маму і тата, з’їла суп або винесла сміття та інше – ніяких грошей не напасешся! Грань між «нагородили за працю» і «розпестили» дуже тонка. І це потрібно враховувати.

Абсолютно неприпустима «плата за оцінки». Чомусь багатьом батькам така система спочатку здається цілком логічною: приніс п’ятірку – отримай п’ять гривень! Просто і зі смаком. Однак ні. Ні смаком, ні навіть психологічною простотою в цій ситуації не пахне.

Для початку статистика: у жодній родині система не діє більше, одного місяця-півтора! Після закінчення цього терміну дитина повертається до колишнього рівня успішності (або навіть знижує його), а спроби «підкупу» згадує з незадоволенням. Місяць-півтора зусиль «заробити» – це звичайний термін для звичайної дитини. Крім статистики, маємо наступне:

а) дитина остаточно переконується, що вчиться вона не для себе, а для батьків;

б) надалі дитина також буде чекати, щоб  будь-які її старання «купували». Був випадок, коли паралізована бабуся давала онуку по дві гривні за кожний винесений горщик. Жодної аморальності в даній ситуації хлопчисько не бачив, так як ще за два роки до цього батьки провели експеримент з «купівлею» п’ятірок і тим самим видали синові індульгенцію на подібну поведінку в подальшому житті;

в) проникнення товарно-грошових відносин у сферу сімейного життя формує у дитини певні уявлення про відносини між близькими людьми.

Цікавим для вихователів і батьків буде досвід економічного виховання американських родин. Є в ньому чимало корисного і неприйнятного для нас. Тож скористаємося кращим. Ось поради американського психолога Лінди Барбанел з її книжки “Від скарбнички до кредитної картки”.

Для дітей дошкільного віку. Починаючи з трьох років дитині належить щотижня видавати невелику суму на кишенькові витрати і збільшувати цю суму на гривню з кожним наступним днем її народження. Сума не повинна бути надто мізерною, аби дитина мала можливість придбати дійсно щось приємне.

Дітям не слід давати гроші за роботу, яку вони виконують вдома. Вони мають допомагати батькам безкорисливо – вже тільки тому, що вони є членами сім’ї. Якщо ви не хочете давати дітям гроші на кишенькові витрати, американці все одно рекомендують вчити, як правильно їх витрачати. Для цього можна, йдучи до магазину, дати дитині гроші, аби вона сама розрахувалась за покупку. Звісно, тут завжди існує ризик, що дитина вимагатиме нову іграшку, на яку ні вона, ні ви не маєте коштів. Але саме в тому й полягає весь фокус, щоб вона врешті зрозуміла: отримати бажане можна тільки за допомогою заощадження. Важливо пояснювати дошкільнятам різницю між тим, чого їм хочеться і що необхідно.

Перетвoрюючи грoші в інструмент мaніпулювaння, бaтьки влaсними рукaми рoблять з дитини невпевнену в сoбі людину, якa пo суті нічoгo не oзнaчaє і не вирішує в свoєму житті.

З чaсoм у тaкoї дитини мoже рoзвинутися кoмплекс непoвнoціннoсті, думкa, щo світoм прaвлять тільки грoші, і слaбкий зaвжди в прoгрaші. В мaйбутньoму для тaких дітей грoші стaнуть єдиним спoсoбoм сaмoствердження тa вирішення прoблем.

Пaм’ятaйте, щo якщo бaтьки в стoсункaх з дітьми мaніпулюють грoшимa, в oсoбисті віднoсини привнoситься ринкoвий відтінoк. A це, в свoю чергу, фoрмує у дитини егoїзм, спoживче стaвлення дo oтoчуючих, пoверхoве стaвлення дo сім’ї.

 

 

Підготувала   психолог I категорії   ПОБД ім. Панаса Мирного

Янко Ельвіна Геннадіївна

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.