Чому дитина ламає іграшки. Що з цим робити?

Чому дитина ламає  іграшки. Що з цим робити? 

«Як тобі не соромно! Тільки вчора тобі купили нову іграшку, а ти її вже зламав!» такі слова від своїх батьків нерідко доводиться вислуховувати багатьом дітям. При цьому малюки часто не відчувають очікуваного сорому, а батьки не розуміють, що відбувається з їхніми дітьми. Чому, не встигнувши отримати жадану іграшку, дитина так прагне її зламати?

Як пояснюють дитячі психологи, справа нерідко зовсім не в розбещеності дитини, і не в тому, що він «не вміє цінувати речі». Зазвичай діти «розправляються» з іграшками з кількох причин:

З цікавості: можливо, у дитини сильно розвинений дослідницький інтерес і його більше турбує не форма, а пристрій предмета. Саме тому маленькі шукачі (як хлопчики, так і дівчатка) отримують задоволення не від загальноприйнятого поводження з іграшкою, а від її «розкриття».

Якщо ваша дитина – дослідник, не купуйте йому дорогих іграшок, нехай він грає з конструкторами з великих деталей, разом з ним збирайте і розбирайте іграшки. Купіть енциклопедію з ілюстраціями процесів складання різних механізмів, а року в чотири відвідайте Політехнічний музей.

Із-за ошуканих очікувань: дитина хотіла одну іграшку, а отримала іншу. Перед тим як купити дитині подарунок, проаналізуйте, що могло б зацікавити його. До речі, ви без зусиль визначите область його пристрастей, поспостерігавши за ним.

Через брак спілкування: дитина ламає іграшки, щоб отримати додаткову порцію уваги батьків. Особливо часто це трапляється в сім’ях, де з’явилася друга дитина і старшому почало здаватися, що маленький відбирає у нього любов дорослих. У цьому випадку поломка іграшок означає: мені нічого не потрібно, якщо батьки не хочуть зі мною спілкуватися. Щоб залагодити назріває конфлікт, намагайтеся розподіляти увагу так, щоб його вистачало не тільки на молодшого, але і на старшу дитину.

З прагнення наслідувати дорослим: дитина бачить, як батьки звертаються з різними предметами, і хоче, щоб у нього виходило так само добре. Допоможіть йому опанувати цією майстерністю, купивши кілька механічних іграшок.

Із-за того, що іграшка призначена іншому: до деяких пір не варто показувати малюкові іграшки, куплені в подарунок іншим дітям. Поки дитина мала, вона не розуміє, що в світі є речі, які належать не їй. Саме тому він може розсердитися, образитися і навіть зіпсувати іграшку, куплену в подарунок. Якщо вам доведеться йти в магазин за сувеніром разом, будьте готові компенсувати переживання свого малюка, вибравши для нього невелику іграшку.

З-за того, що батьки занадто активно вчать його, як грати з новою річчю: не витрачайте час на те, щоб навчити дитину елементарним речам: сина – грати в машинки, а дочку – одягати і годувати ляльку. В знак протесту дитина може зламати іграшку, а після того як вона втратить привабливість, буде грати з нею так, як йому подобається.

З бажання перевірити батьків «на міцність»: нібито випадково дитина ламає іграшку, нарікаючи, повідомляє дорослим, як вона йому подобалася, і просить купити нову. Якщо ви не підете у нього на поводу і знайдете інший вихід з ситуації (полагодите, «вилікуйте», придумаєте для предмета нову функцію), спроба перевірити вашу реакцію буде приречена на провал. Якщо поступитеся – ситуація повториться знову.

Із-за роздратування: прийшли гості, подарували іграшку, а дитина її зламала. У чому причина? Іноді батьки, готуючись

 

прийняти гостей, перевантажують малюка надмірними вимогами і настановами. В результаті пік емоцій припадає на самий невідповідний момент, і дитина починає «мстити» новій, ні в чому не винній іграшці.

Не треба впадати в паніку, Якщо малюк зламав іграшку, цей етап життя проходить кожна дитина. Просто, побачивши зламану іграшку, відволікаючи дитини або запропонуйте йому залишити іграшку будинку до тих пір, поки він не придумає, як полагодити його. Це буде йому своєрідною грою для розвитку мислення. При покупці іграшок, зверніть увагу на їх якість. Чим дешевше іграшка, тим більше шансів, що він швидко зламається. В цьому випадку, лаючи малюка, ви ще більше засмутити його, адже він і сам турбуватися від того, що його улюблена іграшка зламалася.

 

Масловська  Ельвіна Геннадіївна,

психолог I категорії

ПОБД ім. Панаса Мирного

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.