Медитація. 5 причин почати

Медитація. 5 причин почати.

Медитація розвивалась тривалий час, і сьогодні її прибічники є по всьому світу. Різні методики, різні шляхи, та всі ведуть до однієї мети – чистий розум, усвідомлене існування.

Термін «медитація» не індійського і не східного походження, а набагато більш пізнього — європейського (від лат. Meditari, який спочатку означав «обмірковувати», «міркувати», «досліджувати»).

Подальша низка спотворень і релігійних тлумачень привела до появи поширеної помилки, ніби медитація — це якийсь акт візуалізації, уявлення, мрії, релаксації або навіть молитви. Хоча навіть в стародавньому, релігійному тлумаченні під медитацією мався на увазі розумовий процес.

 

Науково доведено, що медитація позитивно впливає на весь організм:

 

  1. Робота мозку:
  • медитація позитивно впливає на відновлення мозкових клітин. Під час досліджень вчені виміряли щільність сірої речовини у контрольної групи і групи, що медитує. Дані МРТ показали, у тих, хто практикує медитацію, щільність сірої речовини вище;
  • поліпшення функціонування мозку. Що призводить до позитивних змін у сфері творчості, моральності та нейром’язової ефективності (взаємодія між м’язами та нервовою системою);
  • ефективний відпочинок. Наш мозок постійно обробляє інформацію, але йому теж потрібен відпочинок. Після медитації у мозку знижується активність бета-хвиль, які визначають завантаженість мозку роботою;
  • підвищення ефективності обробки інформації та прийняття рішень. Медитація зміцнює мозок, посилюючи зв’язки між його клітинами. Дослідження 2012 року показали, що у тих, хто займається медитацією кількість складок кори головного мозку збільшилася, що дозволяє мозку швидше обробляти інформацію, покращує пам’ять та увагу.

 

  1. Емоційна сфера. Під час медитації людина вчиться контролювати свої емоції та настрій. До того ж, доведено, що люди, які медитують, щасливіші та енергійніші.Також, заняття медитацією може побороти апатію, тривожність і навіть депресивні стани, через потовщення частин головного мозку, що відповідають за емоції і сприйняття.

Дослідження в п’яти середніх школах Бельгії, в якому взяло участь близько 400 осіб у віці від 13 до 20 років, показало, що «школярі, котрі відвідували програму по медитації мали знижені показники депресії, занепокоєння і стресу, ніж школярі, які не займалися медитацією».

 

  1. Фізичне здоров’я.Медитація впродовж 5-7хвилин щодня допомагає знизити кров’яний тиск, сповільнити пульс та знизити можливість виникнення серцевого нападу. Також медитація зменшує больову чутливість. Автор дослідження ФадельЗейдан, каже: «Це перше дослідження, що показує, що трохи більше години медитації здатне істотно знизити сприйняття болю і пов’язану з болем активність мозку. Ми виявили велику зміну – на 40% знизилася інтенсивність болю і на 57% сприйняття неприємності болю. Медитація дала більш ефективний результат, ніж навіть морфій та інші знеболюючі ліки, які зазвичай знижують показники болю лише на 25%».

 

  1. Комунцікація. Дослідники зі Стенфордського університету набрали 56 учасників із соціофобією. Перших 25 осіб вони відправили на аеробіку, другу групу з 31 учасника – на медитацію. Групи не відрізнялися за статтю, віком чи етнічною приналежністю. Після проходження курсу занять у другої групи більше, ніж у першій, знизилася тяжкість симптомів соціофобії, вони стали відчувати менше негативних емоцій при соціальних контактах. Також медитація сприяє кращому розумінню себе і своїх емоцій, що також позитивно впливає на комунікацію.

 

  1. Якість життя. Завдяки відпочинку, який людина отримує під час медитації, покращується настрій, з’являється бажання працювати та вирішувати накопичені проблеми. Було проведено три дослідження за участю ув’язнених, в яких використовувалася медитація випассана. Як показали дослідження, медитація допомогла усунути алкогольну залежність, а також залежність до наркотичних речовин.

Ще один цікавий факт, що підтвердили дослідження університету Лейден в Голландії, що практика медитації позитивно відбивається на креативності та здатності до нестандартного мислення. Учасники дослідження, які практикували медитацію, показали кращі результати, коли треба було проявити креативність і запропонувати нові ідеї.

 

Наука підтверджує досвід мільйонів практиків: медитація робить людей здоровими, щасливими і гармонійними, допомагає запобігти і вилікувати ряд хвороб, підвищує концентрацію, продуктивність і креативність, покращує відносини з людьми. Тільки уявіть, скільки різних процесів відбувається за всього за 10-20 хвилин Вашої практики – мозок «перепрошивається», стаючи сильнішим, розумнішим, спокійнішим і уважнішим, підвищується імунітет і настрій, поліпшується пам’ять і концентрація, знижується стрес, занепокоєння і депресія, знімається емоційне напруження і поліпшується контакт і розуміння з оточуючими людьми. І все це безкоштовно!

 

Якщо у Вас виникли питання до психолога, побажання чи необхідність у співпраці Ви можете залишити коментар до цього посту.

 

Розробила: психолог I категорії Литвишко Г. Ю.

 

 

Використана література:

Сигел, Дениэл. Внимательный мозг. Научный взгляд на медитацию [Текст] / ДениэлСигел. – М.: МИФ, 2015.  – 336 с.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.