Підвищення самооцінки в домашніх умовах

Підвищення самооцінки в домашніх умовах

 

Процес формування самооцінки складний і суперечливий, він визначає те, яких успіхів людина зможе домогтися в дорослому житті: чи буде вона нормально взаємодіяти з протилежною статтю, ставити правильні цілі і йти до них, чи зможе домогтися кар’єрних успіхів?

Впевненість в собі формується задовго до початку підліткового віку, але саме цей період – 11-12 років – можна назвати оптимальною фазою для роботи з самооцінкою. Адже саме в цей час:

– формується повноцінна самосвідомість і позиціонування;

– розвивається інтерес підлітка до себе;

– з’являється інтерес до своїх можливостей, здібностей та умінь;

– є можливість відкрито поговорити з батьками на хвилюючі теми;

– дорослі можуть серйозно підтримати підлітків у вирішенні їхніх проблем (діалог на рівних).

 

Агресія і відчуження від батьків, змішуючись із низькою самооцінкою, можуть стати справжнім вулканом. Тому саме час працювати.

 

Створіть привід для гордості

 1. Зосередьтесь на досвіді, а не на зовнішньому вигляді. Самооцінка не повинна базуватися тільки на зовнішності. Наші зовнішні дані змінюються швидко і на них можуть негативно позначитися безліч речей, а канони краси занадто мінливі. Знайдіть, більш стабільний привід для гордості: Ваш досвід і досягнення, яких  Вас не можна позбавити.
 2. Забезпечте можливість для своїх досягнень. Здійснюйте вчинки, якими Ви будете пишатися. У світі безліч речей, якими можна зайнятися, тому вибирайте, то, що Ви вважаєте вартим і важливим:
 • навчіться грати на музичному інструменті. Це дасть Вам впевненість в тому, що Ви змогли досягти чогось, а також відчуття щастя. Так, це вимагає часу і зусиль, але музичні уроки легко знайти навіть на YouTube;
 • подорожуйте. Подорож не повинна бути дорогою. Можна заощадити гроші, зупиняючись в хостелах, подорожуючи в поїздах або відстежуючи знижки на перельоти на літаках. Прекрасні місця знаходяться поруч і їх можна вивчити безкоштовно.
 • вивчайте мистецтво або займайтеся спортом. Це допоможе Вам навчитися вільно спілкуватися і знайомитися з новими людьми.
 • намагайтеся досягти успіхів у навчанні. Отримуйте кращі оцінки, візьміть курси при вищих навчальних закладах і докладайте всіх зусиль на позакласних заняттях. Це не тільки дозволить Вам відчути себе більш впевнено, але і допоможе пізніше в житті.
 1. Беріть на себе відповідальність. Знайдіть роботу чи станьте волонтером. Ви будете робити значущі речі для інших, і під час волонтерства ви зможете поліпшити ваші особисті навички. Ви можете працювати в місцевій благодійній їдальні, допомагати бездомним тваринам або організувати свою волонтерську групу, що займається важливими для вас питаннями.

Розвивайте індивідуальність

 1. Не живіть для того, щоб радувати оточуючих. Вам слід жити своїм життям і робити речі, які роблять щасливими Вас, а не кого-небудь ще. Не намагайтеся подобатися всім одночасно. Найкраще, що Ви можете зробити – це зробити щасливим себе і спробувати жити так, як Ви вважаєте за потрібне.
 2. Знайдіть свій стиль. Будьте собою, не копіюйте інших. Це виділить Вас з натовпу і додасть впевненості – Ви будете унікальним і неповторним. Переконайтеся, що Ви висловлюєте самого себе через цей стиль.
 3. Вивчіть свої пристрасті. Зрозумійте хто Ви і що робить Вас щасливим, досліджуючи важливі для Вас речі. Ви вважаєте, що паркур – це круто? Зробіть це! Ви завжди хотіли навчитися танцювати? Зробіть це! Єдиний, хто заважає вам зайнятися тим, що Ви хочете – це Ви самі.
 4. Знайдіть однодумців. Кращий спосіб перемогти труднощі життя – хороші друзі. Щоб підняти свою самооцінку – знайдіть друзів, які розуміють і люблять Вас таким, яким Ви є.
 5. Будьте наполегливим. Не дозволяйте людям зневажати Вами. Це добре, що Ви намагаєтеся робити людей щасливими, добре, що Ви не егоцентричні, але Вам потрібно вміти концентруватися на собі і відстоювати свої кордони.
 6. Слідкуйте за особистою гігієною та одягом. Підтримуючи особисту гігієну, Ви звикнете піклуватися про себе. Мийте волосся і шкіру обличчя, чистіть зуби і розчісуйте волосся, використовуйте дезодорант, стежте за чистотою одягу. Це дозволить Вам бути більш впевненим у своєму тілі.

 

Приберіть негатив

 1. Уникайте песимістів. Обирайте для близького оточення людей, які розуміють, що іноді життя важке або, що іноді люди роблять помилки, але життя все одно прекрасне, і ми повинні бути вдячні за те, що маємо.
 2. Сконцентруйтеся на своїх досягненнях. Не жалкуйте про те, що Ви зробили неправильно, вчіться на своїх помилках і йдіть далі. Фокусуйтеся на речах в яких Ви досягли успіху. Згадайте все хороше, що Ви зробили.
 3. Забудьте про ідеальність. Припиніть намагатися бути ідеальним. Краще говоріть собі кожен день, що Ви хороша людина: Ви можете зробити те, що інші не можуть, Ви володієте різними якостями і властивостями, Ви можете подолати будь-яку проблему у своєму житті, Ви любите оточуючих і себе, у Вас є все, щоб стати щасливим.

На перший погляд може здатися, що ці поради неправильні і Вам вони точно не допоможуть. Якщо Вам здається, що у Вас немає нічого особливого, що виділяє Вас з оточення – це означає тільки те, що Ви ще не знайшли свою унікальність. Якщо Ви не вважаєте себе хорошою людиною, знайдіть можливість нею стати. Зазвичай зміни рис особистості вимагають зусиль, але якщо Ви спробуєте, то з часом виявите, що стали тією людиною, якою хотіли бути.

Якщо у Вас виникли питання до психолога, побажання чи необхідність у співпраці Ви можете залишити коментар до цього посту.

 

Розробила: психолог I категорії Литвишко Г. Ю.

Використана література:

Мудрик, А.В. Роль соціального оточення у формуванні особистості підлітка [Текст]  / А.В. Мудрик. – 3-є вид. – К., Знання, 2002. – 150 с.

Туріщева, Л.В. Психологічні тренінги для школярів [Текст] / Л.В. Туріщева. – Х.: Вид.група «Основа», 2010. – 124 с.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.