Обережно прокрастинація!

Обережно прокрастинація!

Відкладаєте важливі й дрібні справи на завтра, на потім, на останній тиждень перед дедлайном? Тоді Ви – справжнісінький прокрастинатор.

Головні небезпеки прокрастинації:

  • тривожність, панічні атаки;
  • постійна втомлюваність;
  • неналежна якість роботи;
  • високий рівень стресу – постійне почуття провини.

 

Прокрастинація – зовсім не про відпочинок. Це коли робиш щось інше, замість того, що мав би виконувати зараз.

Методи подолання:

  • Використовуйте «Метод помідора». Розбийте завдання на частини і встановіть для кожного період виконання. Використовуйте таймер. Наприклад, чергуйте роботу із відпочинком: працюйте упродовж 25 хвилин, потім упродовж 5 хвилин відпочивайте; робіть довші перерви кожні півтори години.
  • Складайте списки того, що хочете зробити, але спробуйте розбивати усе на невеликі, конкретні завдання. Це зробить процес виконання комфортнішим і простішим.
  • Мінімізуйте відволікаючі чинники, наприклад, сповіщення на телефоні. Можна перевести телефон у режим польоту або працювати із місця, де відволікатися буде складніше, скажімо, із бібліотеки.
  • Знайдіть час. Замість того, щоб робити справді потрібну справу, ми робимо безліч інших, менш важливих речей і втішаємо себе тим, що не маємо часу. Правда в тому, що у нас є час. Його треба просто знайти.
  • Знайдіть мету діяльності. Варто наголосити самому собі: «Я це роблю, тому що…». Визначити, що для Вас справді важливо, а що другорядне.
  • Користуйтеся Матрицею Ейзенхауера. Розділіть свої справи за принципом їх терміновості та важливості. Термінові та важливі справи слід виконувати в першу чергу, а от нетермінові і неважливі можна не виконувати зовсім.

«Хакніть» систему

Сприймайте відкладання роботи як частину виробничого процесу. Визнайте для себе, що завдання Ви все одно відкладаєте, тому отримуйте від цього задоволення. Як саме? Скажімо, у Вас є тиждень на створення якоїсь презентації (реферату, проекту тощо). Але з власного досвіду Ви знаєте, що зможете її зробити за два дні. Тож дайте собі спокій на п’ять днів – відпочивайте, гуляйте, насолоджуйтесь життям.

Замість того, щоб звинувачувати себе у бездіяльності та нарощувати почуття провини – просто налаштуйте себе на конкретний дедлайн і конкретний день. Так можна «хакнути» систему –  визнавши, що Ви зробите заплановане, тільки не до, а після відпочинку чи якоїсь іншої активності. І це підвищить, як якість відпочинку, так і якість роботи.

Якщо у Вас виникли питання до психолога, побажання чи необхідність у співпраці Ви можете залишити коментар до цього посту.

 

Розробила: психолог I категорії Литвишко Г. Ю.

 

Використана література:

Бурка, Джейн Б.Юен, Ленора М. Прокрастинація. Чому ви вдаєтеся до неї і що можна зробити із цим вже сьогодні [Текст] /  Джейн Б. Бурка,  Ленора М. Юен – Львів: Видавництво Старого Лева. : 2018. – 400 с.

Фьоре, Нейл: Психология личной эффективности: Как победить стресс, сохранять концентрацию и получать удовольствие от работы [Текст] / Нейл Фьоре – М.: МИФ, 2013. – 208 с.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.