Цінність самоствердження

Цінність самоствердження

Сьогоднішнє  суспільство оцінює нас кожного дня. Нас «ранжують» у школі, «стандартизують» в суспільстві і «вирощують» з розрахунком на геніальність, але як мінімум «не гірше, ніж у інших», у власних сім’ях. В результаті таких зусиль з боку соціуму, ми звикли отримувати схвалення власного Я тільки від інших людей.

Важливість досвіду самовираження ігнорується в сучасному суспільстві і цей факт визнають причиною депресії, втратою здатності отримувати задоволення.

Задоволення це ключ до самовираження. Коли ми щиро висловлюємо себе, ми відчуваємо задоволення. Задоволення від самовираження не залежить від реакції оточуючих. Самовираження приємно саме по собі.

Три процеси – саморозкриття, самовираження та самовизначення забезпечують процес пізнання себе і дають початок двом іншим процесам – самореалізації і самоствердження.

Самоствердження це переконаність людини в тому, що вона чогось варта, що вона має певну цінність, і ця цінність – її власне Я, вона сама.

Люди, що здані на самоствердження –  здорові особистості. Вони мають можливість:

  • до психологічної автономії;
  • до спілкування з будь-якою людиною;
  • приймати себе і інших людей такими, якими вони є;
  • підвищеної спонтанності;
  • концентруватися на проблемі;
  • природності емоційних реакцій;
  • високих творчих здібностей і змін в системі цінностей.

Потреба в самоствердженнібезпосередньопов’язаназізнеціненням самого себе і своїхдосягнень.

Зовнішність, рівень доходу, статус, успіх у навчаннічиспорті, визнанняоточуючими – ми оцінюємо себе за цими параметрами.

Але, як тількиВи досягли давно бажаної мети, зітхнулиглибоко, подивилися на всі боки, то раптомпочинаєтерозуміти, щоВи все-таки не найкращий,адже є навколо люди, яківище, сильніше, більшвдалі, у них більше грошей, кращідосягнення. І все починаєтьсязнову – нова мета, тяжка праця, досягнення результату.

Тому дужеважливо не забувати:

ставитисобіпомірніцілі;

матиадекватнівласнимздібностямочікування;

помічатинавітьнайменшісвоїдосягнення, не чекаючисхваленняоточуючих;

знайти справу, що приносить задоволення;

вести Щоденникдосягнень;

святкуватикожну, навітьнайменшу, свою перемогу.

Якщо у Вас виникли питання до психолога, побажання чи необхідність у співпраці Ви можете залишити коментар до цього посту.

Розробила: психолог I категорії Литвишко Г. Ю.

 

Використана література:

Бех, І.Д. Виховання особистості : у 2 кн. Кн. 1. Особистісно орієнтований підхід: теоретико-технологічні засади / І. Д. Бех. – К. : Либідь, 2003. – 280 c

Харламенкова, Н. Е. Самоутверждениеподростка. [Текст] / Н.Е. Харламенкова. – М.: Изд. «Институтпсихологии РАН», 2007. – 383 с.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.