«ВІКНО ДЖОХАРІ»

«Вікно Джохарі» – це техніка, що дозволяє людям краще зрозуміти ставлення до себе і взаємини з оточуючими. Вона була створена в 1955 році американськими психологами Джозефом Ліфтом і Харрінгтон Інхамом. Схематичне зображення складається з чотирьох зон і дійсно нагадує вікно.

Більшість людей страждають від того, що не розуміють, як виглядають зі сторони, закриваючи очі на свої недоліки, займаються самовиправданням. Шукають відмовки і причини залишатися такими, якими є, при цьому відчуваючи невдоволення від себе. Вікно Джохарі – відмінний спосіб навчитися змінювати свій характер, спираючись на об’єктивну оцінку власної особистості.
Врешті, можливо, й не обов’язково щось кардинально змінювати. Головне – пізнати і прийняти себе, враховуючи сильні і слабкі сторони.

 

Візьміть аркуш паперу, поділіть його вертикально навпіл і горизонтально навпіл. Вийде чотири «вікна» (частини):

– Відкрита зона, вона розташовується зліва вгорі. Це те, що знаємо про себе і ми, і бачать інші.

– Прихована зона, ліворуч внизу. Це властивості, про які ми знаємо, але не демонструємо іншим.

– Сліпа зона, справа вгорі. Це проблемна ділянка, де розміщено те, що знають про нас інші, але не знаємо ми.

– Невідома зона – приховані характеристики, які не відомі ні нам, ні нашому оточенню.

 

                                   Я

Інші

Відомо мені

 

Не відомо мені
Бачать у мені інші Відкрита зона Сліпа зона
Не бачать у мені інші Прихована зона

 

Невідома зона

 

Відкрите Я. Ці якості, риси характеру і звички подобаються нам самим, тому ми охоче демонструємо їх оточуючим. Це може бути талант, впевненість у собі, доброта, почуття гумору. У відкриту зону, в першу чергу потрапляють характеристики, заохочувані суспільством – мужність хлопця і ніжність дівчини, стабільність, відповідальність, працьовитість і так далі. Крім того, тут знаходяться і яскраво виражені властивості натури – хоч ховай, хоч не ховай, їх все одно видно. Найбільш щасливою, соціально адаптованою і успішною є людина з великою відкритою зоною. Найкраще, якби всі ми були суцільно відкритими зонами – можна було б спілкуватися, не думаючи, що ж ховається за ввічливим закритим співрозмовником.

Заповнюючи це поле таблиці, опирайтеся на такі питання:

– За які якості мене люблять і поважають оточуючі?

– Що мені в собі подобається?

– Які риси характеру я легко проявляю в спілкуванні?

– Які у мене є корисні і хороші звички?

Потрібно написати не менше 10 своїх якостей.

Приховане Я описує інформацію, яку ми про себе знаємо, але іншим не повідомляємо. Сюди входить та інформація, яку ми хотіли б зберегти. Найчастіше в ній виявляються засуджувані суспільством якості або ті, які не подобаються нам. Ми про них знаємо, але ось показувати іншим не поспішаємо. Це вади, шкідливі звички, погані риси характеру. У всіх нас закладено те, що ми намагаємося не робити зовсім або хоча б не при сторонніх – чи то швидка запальність і роздратування, чи то заздрість, лайка, лінь, неохайність, жадібність, егоїзм і схильність до пліток. Виявити приховану зону допоможуть такі питання:

– Які свої звички я приховую від оточуючих?

– Що я хотів би змінити в собі?

– Які риси свого характеру я соромлюся проявляти з малознайомими?
Тут досить 4-5 пунктів.

Кордон між відкритою і прихованою зоною досить умовний – багато якостей з другої зони переходять в першу, коли ми знаходимося в більш комфортному оточенні, наприклад, в сім’ї чи з друзями. На роботі або з незнайомими людьми ми ведемо себе більш скуто, старанно демонструючи властивості відкритої зони. Але не тільки негатив знаходиться в цьому полі – це можуть бути і хороші риси характеру, які ми часом боїмося проявляти: любов, ніжність, чуйність, довіра.

Сліпе Я описує інформацію, яка відома іншим, але невідома нам. Сюди входить те, як ми сприймаємо людини з боку, в той час як вона сама не має ні найменшого поняття про це.

Для того, щоб дізнатися про себе те, чого ви про себе не знаєте потрібно вчитися читати послання, які вам шлють навколишні за допомогою своїх реакцій. Це можуть бути і тактовні натяки, і вчинки, які є відповіддю на якісь ваші прояви. Якщо, наприклад, ви часто сваритеся зі знайомими з одного і того ж приводу, можливо, джерелом проблеми є ви самі – проаналізуйте ситуацію, подивіться на себе зі сторони, зрозумійте, яка риса характеру створює проблеми.

Ще один хороший спосіб –  згадати, що вас найбільше дратує в знайомих. Зазвичай це ваші власні негативні риси характеру, які ви вперто не помічаєте. Потрібно вчитися розуміти натяки і прислухатися до порад близьких людей, адже часто вони без всяких прохань говорять нам про наші переваги чи недоліки, але ми відмовляємося вірити, залишаючись глухими до їхніх слів.
Добре розвинений зворотний зв’язок допомагає бачити себе очима оточуючих, а оскільки наша самооцінка в чималій мірі залежить від того, як до нас ставляться – це вміння безцінне.

Задайте собі питання:

– Які поради я часто чую від оточуючих, але ігнорую їх?

– З якими реакціями я стикаюся? На яку рису мого характеру так реагують люди?

– Якими особистісними якостями наділені мої близькі друзі? Чи є вони у мене?

Тут також потрібно написати 4-5 характеристик.

Невідома зона. Це область нашого потенціалу і нерозкритих талантів. Це наші реакції в ситуаціях, в яких ми не опинялися жодного разу в житті. Чи допоможете ви людині, яка тоне? Чи зможете виступити перед величезним залом? Що зробите, якщо знайдете чужу цінну річ? Щоб розкрити цю зону, потрібно активно брати участь у суспільному житті і перевіряти себе.
Основні питання для невідомої зони:

– Який талант, вміння або здатність ви б хотіли мати, але ніколи не пробували розвинути?

– Якими могли б бути ці якості, якщо виходити з вже відомих вам особистих характеристик?

У цій частині достатньо трьох пунктів.

У кожному полі цієї таблиці можуть бути  різні властивості – як хороші, так і не дуже. Погане потрібно викорінювати, а гарне плекати і розвивати. Робота з вікном Джохарі полягає в тому, щоб зробити світлими і зрозумілими для себе всі чотири поля, а головне – максимально розширити першу зону за рахунок других. Ця робота може зайняти все життя: переводячи якісь якості із сліпої або невідомої зони у відкриту, ви завжди зможете виявити нові, на які раніше не звертали увагу.

 

Література:

 

Савчин, М.В. Загальна психологія [Текст] / М.В. Савчин. – К. : Академвидав, 2011. – 464 с.

 

Темплар, Р. Правила, які варто порушити. Жити за власним кодексом [Текст] /                           Р. Темплар / пер. з англ. С. Новікової. – Х. : Книжковий Клуб «Клуб сімейного дозвілля», 2018. – 240 с.

 

Фьоре, Нейл: Психология личной эффективности: Как победить стресс, сохранять концентрацию и получать удовольствие от работы [Текст] / Нейл Фьоре – М.: МИФ, 2013. – 208 с.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.